drewniany blat w kuchni

Z czego zrobić blat w kuchni

Prace wykończeniowe wymagają od nas podjęcia wielu ważnych decyzji. Wybieramy kolor ścian, rodzaj podłogi czy materiał na blat kuchenny. Waga tych decyzji jest różna, jednak często właśnie one mają bezpośredni wpływ na to, czy wnętrze będzie estetyczne i funkcjonalne. Kuchnia uważana przez wielu za serce domu, to przestrzeń wymagająca przemyślanych wyborów. Blat roboczy musi być nie tylko ładny, ale przede wszystkim wytrzymały i odporny na wilgoć. Jaki materiał będzie najlepszy, by blat służył nam i cieszył oko przez lata?

Najpopularniejsze rodzaje blatów kuchennych

Jednym z popularniejszych rozwiązań stosowanych w nowoczesnej kuchni jest blat laminowany. Jest on zrobiony z płyty wiórowej pokrytej laminatem HPL . Laminat ten to nic innego, jak kilka lub kilkanaście warstw z tworzywa sztucznego, które są wzmocnione żywicami syntetycznymi. Dzięki temu blat jest odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Warto podkreślić, że zabezpieczenie tego typu nie pozwala jednak na długotrwały kontakt z wodą. Nie powycierane plamy mogą sprawić, że nawet blaty laminowane najwyższej jakości potrafią pęcznieć. Jeśli chcemy długo cieszyć się pięknym blatem, nie powinniśmy też kroić na nim bez użycia deski. Najbardziej wytrzymały blat już po kilku miesiącach takiego traktowania może wyglądać na zniszczony. Warto o niego dbać, bo uszkodzonego blatu laminowanego nie można naprawić, trzeba go wymienić.

Często stosowaną alternatywą dla laminowanej płyty wiórowej jest blat drewniany. Jest on naturalny, miły w dotyku i wygląda przepięknie. Sporym plusem tego typu blatu jest możliwość jego renowacji. Opcja ta często się przydaje, bo nawet zabezpieczone olejem czy żywicą drewno jest podatne na uszkodzenia i przyjmowanie plam. Zdecydowanie nie wolno na nim stawiać gorących garnków, ponieważ jest łatwopalny. Mimo tych słabych stron wiele osób wybiera drewno jako główny materiał w swojej kuchni i bardzo sobie to chwali. Dzięki drewnianym elementom pomieszczenie nabiera ciepłego klimatu, a dobrze utrzymane i konserwowane drewno potrafi być ozdobą kuchni na lata.

A może kamień lub konglomerat?

Blaty kamienne, choć drogie, w ostatnim czasie zyskują na popularności. Ich największym plusem jest trwałość, jednak wiele osób ceni w nich też piękny wygląd. Nim zdecydujemy się na blat tego typu, musimy mieć świadomość, że jest on ciężki, a jego obróbka i montaż mogą być sporym wydatkiem. Wysoka cena rekompensowana jest przez wspomnianą już trwałość. Mamy szeroki wybór rodzajów kamienia nadającego się na blat i wszystkie one są odporne na wilgoć czy wysoką temperaturę. Łatwo też utrzymać go w czystości, a prawidłowa eksploatacja praktycznie nie zostawia na nim śladów.

Jeśli szukamy tańszej alternatywy, a podobnej wytrzymałości, idealnym wyborem może okazać się konglomerat, czyli sztuczny kamień. Jest łatwy w obróbce i montażu oraz odporny na temperaturę czy uszkodzenia. Ubytek w blacie tego typu nie wymaga też wymiany całości, uszkodzenia można naprawiać syntetyczną żywicą w kolorze blatu. Właśnie te atuty sprawiają, że blaty typu konglomerat coraz częściej pojawiają się w naszych kuchniach, a ich właściciele chwalą sobie ten wybór.

    Napisz swój komentarz tutaj