Jak niedrogo wyremontować kuchnię?

Remont kuchni często kojarzy się z ogromnym przedsięwzięciem, które wiąże się z wieloma niedogodnościami i sporą kwotą, którą trzeba wydać na ten cel. Na szczęście nie musi tak być. Można wyremontować kuchnię także tanim kosztem, ale osiągnąć spektakularny efekt. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Wiosna to idealny czas na zmiany w mieszkaniu. Warto więc poświęcić kilka weekendów na to, aby kuchnia zyskała nowy, odświeżony wygląd. Dzięki temu gotowanie i spożywanie posiłków w wyremontowanej kuchni będzie prawdziwą przyjemnością.

Zrób to sam

Do realizacji gruntownego remontu niezbędne będą meble na wymiar i ekipa fachowców. Jeśli jednak zależy nam tylko na odświeżeniu przestrzeni, to sporo zaoszczędzimy, wykonując prace we własnym zakresie. Co nie wymaga specjalistycznej wiedzy i umiejętności, a dodatkowo nie zabierze zbyt dużo czasu?

Samemu można pomalować ściany na nowy kolor. Nie zapominajmy również o odmalowaniu sufitu, a także dokładnym zabezpieczeniu mebli i sprzętów.

Trudności nie powinno sprawić również położenie wodoodpornej tapety, która dobrze sprawdzi się na ścianie nad blatem i nad zlewem. Można postawić na delikatny deseń, który wtopi się w resztę kuchni albo przeciwnie – na wyrazisty wzór, który będzie stanowił ozdobę.

Odnawiaj zamiast wymieniać

Dobrym sposobem na to, aby zaoszczędzić na remoncie kuchni, jest odnowienie podłogi, mebli i płytek, zamiast usuwać stare i kupować nowe. Płytki na ścianie najłatwiej jest pomalować specjalną farbą. Pamiętajmy tylko o wcześniejszym odtłuszczeniu powierzchni i pomalowaniu również fug, aby uzyskać spójny efekt.

Na kafle na podłodze można położyć wykładzinę PCV. Jest wiele wzorów do wyboru, które imitują np. beton czy drewno. Wykładzinę trzeba dociąć do pożądanych rozmiarów i przykleić ją do podłogi dwustronną taśmą klejącą.

Aby nadać meblom nowy wygląd, można je okleić specjalną folią albo pomalować farbą do drewna lub laminatu (w zależności od tego, z czego fronty są wykonane). Jeżeli mamy trochę większy budżet i zależy nam na bardziej spektakularnym efekcie, to warto wiedzieć, że w szafkach i szufladach można wymienić same fronty, a korpusy zostawić. Dzięki temu kuchnia będzie wyglądała jak nowa, a my zaoszczędzimy.

Postaw na tańsze zakupy

Jeżeli mamy niesprawne albo przestarzałe sprzęty AGD, które zużywają dużo energii, to przy remoncie warto je wymienić. Jak kupić je taniej? W marketach, które sprzedają lodówki, mikrofalówki czy zmywarki, często są organizowane promocje, które polegają na tym, że im więcej sprzętów kupimy, tym większy rabat otrzymamy (nawet do 30–40 proc.).

Warto wiedzieć też, że zazwyczaj można kupić taniej modele, które były na wystawie sklepowej. Informację o takiej ofercie można znaleźć, pytając w sklepach stacjonarnych.

Zadbaj o dodatki

Dopełnieniem metamorfozy wnętrza powinny być dodatki. Nie kosztują dużo, a nadają ostatni szlif. Do kuchni warto kupić nowe ściereczki i drewniane deski, które można oprzeć o ścianę i od razu zasłonić kontakty. Jeżeli w kuchni jest dużo światła dziennego, to dobrze będą wyglądać rośliny doniczkowe, np. pnącza, postawione na górnych szafkach.

Gdy mamy na blacie ekspres do kawy, to obok niego można stworzyć stację do parzenia tego napoju, która równocześnie będzie ozdobą. Wystarczy kupić stojak na kubki lub filiżanki i wyeksponować na nim najładniejsze egzemplarze, obok postawić dekoracyjną cukiernicę i pojemnik na ziarna lub kapsułki.

    Napisz swój komentarz tutaj