salon od projektanta

Projekt wnętrz – co to jest

Wydaje się, że wszyscy wiemy czym jest projekt wnętrz. W potocznym znaczeniu to obraz wykończonego mieszkania, w którym kolor ścian, detale i dodatki wybiera dla nas specjalista. Kieruje się przy tym naszym gustem i własnym doświadczeniem. Cel projektu wnętrzarskiego to stworzenie spójnej i estetycznej wizji poszczególnych pomieszczeń. Okazuje się jednak, że dobry projekt wnętrz to nie tylko dopasowana kolorystyka i modne dodatki. Co jeszcze może nam w takim razie dać tego typu usługa?

Wykorzystać potencjał mieszkania

Projekt wnętrz to dużo więcej niż wizualizacja kolorów ścian czy ustawienia mebli. Doświadczony architekt wnętrz wie, że jego zadanie polega na stworzeniu projektu, który maksymalnie wykorzysta potencjał każdego wnętrza. Dlatego właśnie niezwykle ważnym elementem projektu jest stworzenie rzutów całego mieszkania lub domu. To właśnie na nim zaznaczone są wszystkie gniazdka, plany ustawienia mebli czy materiały wykończeniowe. Dobry projekt wnętrz łączy w sobie doświadczenie architekta i upodobania oraz potrzeby mieszkańców domu. Właśnie dlatego jego tworzenie obejmuje kilka etapów. Bez względu na to, czy specjalista tworzy projekt wnętrz w domu, czy w mieszkaniu, pierwszym krokiem jest zawsze poznanie budżetu i potrzeb mieszkańców.

Właśnie dlatego już przed pierwszą wizytą projektanta powinniśmy ustalić, ile pieniędzy przeznaczamy na prace wykończeniowe i czego konkretnie oczekujemy od przestrzeni. Omówienie planów i nadziei domowników to kluczowy etap, od którego zależy sukces całego projektu. Następnie zaczyna się właściwa praca, czyli przygotowanie konkretnych propozycji. Pamiętajmy, że w każdym momencie możemy zgłaszać poprawki i uwagi, ponieważ to nasze zdanie o wyglądzie mieszkania ma decydujące znaczenie. Owocem wspólnej pracy jest koncepcyjny projekt wnętrza, a więc propozycja wyglądu każdego z pomieszczeń. Często obejmuje on rodzaje oświetlenia i spis konkretnych materiałów, które należy wykorzystać, by stworzyć efekt jak w projekcie.

Projekt wnętrz- po co mi to?

Wiele osób, nie rozumiejąc natury projektu wnętrz, uważa go za zbędny wydatek. Jednak profesjonalny projekt może znacząco ułatwić prace wykończeniowe, pozwalając nam na oszczędność czasu i pieniędzy. Owocem pracy fachowca jest bowiem gotowa wizualizacja mieszkania, dzięki której możemy sprawdzić, jak naprawdę wygląda mieszkanie, które sobie wymarzyliśmy. To jednak nie wszystko.

Projekt daje nam też spis konkretnych mebli, dodatków i materiałów. Dzięki temu możemy kupić wszystko, czego potrzebujemy, bez wątpliwości i tracenia czasu na analizę, jak to będzie do siebie pasować. Projektanci wnętrz wiedzą, że diabeł tkwi w szczegółach i z pewnością zwrócą uwagę na drobiazgi, o których my moglibyśmy zapomnieć. Stąd możemy mieć pewność, że każde pomieszczenie jest dopracowane, odpowiednio oświetlone i wygląda dokładnie tak, jak sobie życzymy. To właśnie te mocne atuty fachowego projektu wnętrz sprawiają, że decyduje się na niego coraz więcej osób.

    Napisz swój komentarz tutaj