inteligentny dom sterowany smartfonem

Czym jest inteligentny dom

Przymiotnik “inteligentny” (ang. smart) ostatnio robi ogromną karierę. Wszystko staje się “inteligentne” i możemy już co najwyżej powspominać czasy, gdy dzwoniliśmy ze zwykłego telefonu komórkowego – teraz używamy smartfona. Co to oznacza? Najogólniej rzecz biorąc można uznać, iż systemy inteligentne to zintegrowane układy urządzeń, które wymieniają się danymi i dostosowują swoją pracę do siebie nawzajem oraz do warunków zewnętrznych. Tak też wygląda to w przypadku inteligentnego domu – często jest on wyposażony dokładnie w to samo, co mogliśmy znaleźć w zwykłym domu, jednak różnica polega na tym, w jaki sposób poszczególne elementy wyposażenia realizują swoje zadania.

W ramach inteligentnego domu wszystkie urządzenia (efektory) połączone są w jedną sieć, którą zarządza centralny moduł. Do tego centrala zintegrowana jest również z rozmieszczonymi w domu i jego otoczeniu sensorami, dzięki którym może monitorować warunki zewnętrzne i dostosowywać do nich pracę efektorów. Zapewne nie brzmi to zbyt zrozumiale, dlatego wyjaśnijmy to prostym przykładem: efektorem jest klimatyzacja, sensor to czujnik wilgoci oraz temperatury. Moduł centralny monitoruje odczyty z czujnika i gdy osiągną one odpowiedni poziom (za ciepło lub za duża wilgotność), uruchomi klimatyzację.

Na analogicznej zasadzie centralka inteligentnego domu zarządza pozostałymi urządzeniami w domu. Jednak podejmowanie decyzji na podstawie odczytów z sensorów to tylko jedna z możliwości. Poza tym wszelkie modyfikacje pracy efektorów (w tym ich włączanie i wyłączanie) mogą być dokonywane na życzenie użytkownika oraz zgodnie z harmonogramami oraz scenariuszami. Harmonogramy to ustalone sekwencje wydarzeń, realizowane w zaprogramowanej kolejności, o określonych porach, np. o godzinie 6 rano zwiększ temperaturę o 3 stopnie (aby o 7, gdy wstaję, było już cieplej w pomieszczeniach), a o 6:50 uruchom ekspres do kawy (dzięki czemu, gdy wejdę do kuchni, będzie tam na mnie czekała gotowa kawa). Scenariusze są również typem harmonogramów, jednak mają modułowy charakter – są to krótsze sekwencje, uruchamiana w określonych sytuacjach, np. gdy wracam do domu (odczyt z gps z telefonu) uruchom scenariusz powrót do domu: zapal światło przy drzwiach wejściowych, podnieś temperaturę w domu, włącz system audio itp.

Na podstawie powyższego opisu może się wydawać, że inteligentny dom to typowy “bajer” dla ludzi z nadmiarem pieniędzy, którzy mogą je wydać na zwiększanie komfortu życia. Jednak tak nie jest – zauważ, iż takie zautomatyzowanie tego, co się dzieje w domu, pozwala zaoszczędzić sporo czasu, dzięki czemu będziesz go mógł przeznaczyć na coś innego (np. gotowa kawa i tosty rano pozwolą ci wstać później albo chwilę poćwiczyć przed wyjściem do pracy).

To nie wszystko. Inteligentne domy coraz częściej są również traktowane jako konieczny element proekologicznego podejścia do codziennej eksploatacji domu. Najprostszy przykład to zarządzanie ogrzewaniem – w nieruchomości typu smart bardzo łatwo można zredukować koszty ogrzewania dzięki temu, że gdy nas nie ma w domu, pomieszczenia są ogrzewane w minimalnym stopniu. Jeśli kwestie dobrostanu naszej planety nie są ci bliskie, to zapewne przemówi do ciebie pieniądz – w tym przypadku ekologia jest tożsama z oszczędnościami, bo po prostu zapłacisz mniej za rachunki za prąd i ogrzewanie.

Doszliśmy więc do pieniędzy, czyli kwestii, która powoduje najwięcej nieporozumień, jeśli chodzi o inteligentny dom. Panuje przekonanie, że jest to rozwiązanie drogie i adresowane do wąskiej grupy najlepiej sytuowanych materialnie osób. To nieprawda. Wynika to z dwóch powodów:

  • systemy inteligentnego domu są w pełni skalowalne, czyli nie musisz od razu instalować wszystkiego – możesz zacząć od centralki sterującej np. oświetleniem i z czasem dodawać do tego kolejne funkcje, nabywając odpowiednie sensory i efektory;
  • elektronika nie jest już taka droga jak kiedyś, więc instalacja i rozbudowa systemu smart home są w zasięgu finansowym większej liczby osób.

Na koniec zaznaczmy, że system inteligentnego domu warto zaplanować już na etapie projektowania domu i jego budowy, bo pozwoli nam to dużo lepiej wkomponować przewody, efektory, sensory i centralkę w konstrukcję budynku. Jednak nie jest to konieczne. Każdą, nawet starą nieruchomość, można wzbogacać o rozwiązania typu smart.

    Napisz swój komentarz tutaj