Jak zaaranżować wnętrze, by wydawało się większe?

Niewielkie mieszkania ze względu na obecne ceny to wyzwanie, z którym musi się zmierzyć wielu z nas podczas projektowania wnętrza. Na szczęście tak naprawdę to, czy mieszkanie jest przyjemne, czy nie, siedzi w naszej głowie. Możemy więc zastosować pewne sztuczki, które sprawią, że subiektywnie nawet ciasne pomieszczenia nie będą robiły przytłaczającego wrażenia.

Podstawowa zasada to stosowanie jasnych kolorów. Dotyczy to nie tylko farby, ale wszystkich innych elementów – wybierz jasne kolory ścian, podłóg i mebli. Jasne kolory odbijają światło, co sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe i bardziej przestronne. Czytając dalej ten artykuł, dowiesz się, iż dobre oświetlenie to podstawa powiększania pomieszczenia i leży u podstaw wielu stosowanych technik.

Do grania światłem odwołuje się kolejne zalecenie – w małych pomieszczeniach unikaj ciężkich zasłon. Takie zasłony są przyciemniające i najbardziej prawdopodobne jest, że po ich wprowadzeniu do wnętrza pomieszczenie będzie wydawać się mniejsze. Wybierz lekkie, delikatne zasłony, które wpuszczą więcej światła, a jednocześnie nie będą przytłaczały.

Wybór mniejszego i lżejszego obowiązuje nie tylko przy zasłonach. Aranżując mały pokój zdecyduj się na mniejsze meble. Duże meble zajmują sporo miejsca, którego przecież ci brakuje. Przez to pomieszczenie wydaje się ciasne i zagracone. Poza tym postaw na sprytne rozwiązania i wybierz meble wielofunkcyjne – meble, które posiadają dodatkowe funkcje, takie jak pojemniki na przechowywanie, to idealne rozwiązanie dla mniejszych pomieszczeń. Obecnie można kupić (na zamówieni i gotowe) meble, które łączą w sobie kilka mebli, dzięki czemu nawet mały pokój może służyć w nocy jako sypialnia, a w dzień jako pomieszczenie do pracy.

Ciekawą sztuczką, która pozwoli ci wizualnie mocno powiększyć pomieszczenia, a przy okazji je doświetlić, jest zastosowanie luster. Lustra są doskonałym sposobem na optyczne powiększenie pomieszczenia. Umieść je na ścianie naprzeciwko okna, aby odbijały światło i odbiciem otoczenia tworzyły iluzję większej przestrzeni. Lustra to często jedyny sposób na uniknięcie poczucia ciasnoty w naprawdę małych pokojach, np. w sypialni, którą niemal całą wypełnia łóżko.

Skoro światło jest tak ważne przy optycznym powiększaniu małych pomieszczeń, nietrudno zgadnąć, że kluczowe jest odpowiednie oświetlenie. Wybierz optymalne oświetlenie, które nie tylko rozświetli pomieszczenie, ale też pozwoli na manipulowanie jego przestrzenią. Oświetlenie punktowe, czy kinkiety, są idealnym rozwiązaniem, gdyż nie zabierają miejsca. Z kolei problematyczne będą duże żyrandole (już lepiej zdecydować się na plafony) oraz stojące lampy (zajmują naprawdę sporo miejsca).

Zapewne już się domyśliłaś, że nadmiar jest problemem w małych pomieszczeniach, bo jeszcze bardziej je pomniejsza. Z tego względu unikaj także przesadnego dekorowania. Nadmiar dekoracji może sprawić, że pomieszczenie wydaje się zagracone. Wybierz kilka ważnych elementów dekoracyjnych, które będą stanowić punkt centralny pomieszczenia. W małym pokoju powinien to być nawet jeden element, niewielki, tak aby nie zajmował miejsca i nie przytłaczał.

Aranżując małe pomieszczenie, musisz bardzo rozsądnie i ostrożnie gospodarować przestrzenią. O ile w dużym pokoju możesz sobie pozwolić na straty, ustawiając meble tak, że np. kawałek podłogi będzie nieużywany, to w małym pokoju zadbaj o to, by zoptymalizować jego wykorzystanie. Zastanów się, które elementy wnętrza są niezbędne, a które mogą zostać zredukowane lub całkowicie usunięte.

Niezależnie od nawet najlepszej aranżacji, bałagan zepsuje ci cały efekt. Utrzymywanie porządku i czystości w pomieszczeniu jest kluczowe, aby optycznie powiększyć przestrzeń. Przedmioty, które leżą na podłodze czy na meblach sprawiają, że wnętrze wydaje się zagracone. Z tego też względu możesz pomyśleć nad ukłonem w stronę minimalizmu i pozbyciem się kilku niepotrzebnych rzeczy – nie tylko subiektywnie powiększysz swoje mieszkanie, ale też uprościsz swoje życie.

    Napisz swój komentarz tutaj