profesjonalny projektant wnętrz

Dlaczego warto wziąć usługę projektowania wnętrz?

Szykujesz się do zakupu mieszkania lub domu albo jesteś w trakcie budowy swojego wymarzonego domostwa? Czas więc pomyśleć o tym, aby odpowiednio “uwić” to nowe gniazdko. Zagadnienie projektowania wnętrz często bywa lekceważone. Niesłusznie. Prace wykonywane na tym etapie mają ogromny wpływ na jakość życia w danej nieruchomości. Nawet najlepszy projekt domu może zostać zepsuty kiepską aranżacją wnętrza. Nie każdy z nas ma dobrą wyobraźnię przestrzenną, rozeznanie w trendach i materiałach oraz czas na to, aby urządzić lokal mieszkalny samodzielnie. W tym artykule tłumaczymy, dlaczego warto skorzystać z usług projektanta wnętrz.

Nie trudno zauważyć, że w Polsce wciąż pokutuje mentalność z ostatnich trzech dekad, gdy byliśmy narodem na dorobku. Nie mając zbyt wiele środków, oszczędzaliśmy na wielu rzeczach, które wydawały się nam zbędne. W grupie zawodów świadczących usługi postrzegane jako zbyte, na pewno znaleźli się projektanci wnętrz. Pewnie miało to swoje uzasadnienie i było sensownym posunięciem, gdy nadwyrężało budżet. Jednak obecnie koszt profesjonalnego projektu wnętrz jest bardzo niewielką częścią kosztu całej nieruchomości, za to ma fundamentalny wpływ na to, czy nieruchomość ta będzie funkcjonalna i estetyczna.

Żeby przekonać cię do usług projektowania wnętrz, musimy rozprawić się z pewnym mitem. Dotyczy on kosztów – taka usługa uważana jest za drogą i kierowaną do klienta premium, którego stać nie tylko na projekt, ale też na najlepsze materiały. Nic bardziej błędnego! Ceny nieruchomości w Polsce są już tak wysokie, że wynagrodzenie projektanta wnętrz staje się promilem całego kosztu. Do tego może prowadzić do oszczędności. Tak! Nie pomyliliśmy się – odpowiedni projekt to mniejsze wydatki. Po pierwsze – projektant pracuje konsultując się z klientem. Zna więc jego możliwości i oczekiwania finansowe. Nie będzie więc proponował mu wykończenia z najwyższej półki, jeśli ten ma ograniczony budżet. Za to doskonała znajomość materiałów i asortymentu, a do tego często dostęp do branżowych zniżek, pozwolą mu zakupić materiały do wykończenia wnętrz taniej niż gdyby robił to sam właściciel nieruchomości. Po drugie – wykończenie mieszkania lub domu bez projektu lub ze złym, samodzielnie sporządzonym projektem, to niemal gwarancja tego, że trzeba będzie robić poprawki, w ciągu kilku lat zmieniać aranżację. A to są dodatkowe koszty.

Jeśli masz odrobinę wolnego czasu, może cię kusić perspektywa samodzielnego zaprojektowania wnętrz. Niewykluczone, że to dobry pomysł, ale zastanów się, jaka jest twoja motywacja. Jeśli finansowa – pisaliśmy już o tym powyżej: niekoniecznie będzie drożej, a może być nawet taniej. Jeśli z kolei chcesz projektować sam, bo masz określoną wizję i chcesz ją zrealizować, to uwzględnij to, że projektant zawsze współpracuje z klientem. Przedstawisz mu swoje oczekiwania, a on według nich zbuduje projekt. Dzięki swojej wiedzy dobierze odpowiednie materiały (uwzględniając i aspekty funkcjonalne, i finansowe), postara się też (konsultując z tobą) zmodyfikować pomysły, które są po prostu niepraktyczne. Co bardzo ważne – pierwszym efektem pracy projektanta wnętrz będzie wizualizacja, dzięki której zobaczysz bardzo konkretnie, jak twój dom będzie wyglądał po zakończeniu prac. To ogromne ułatwienie nie tylko dla osób z gorszą wyobraźnią przestrzenną.

Podsumujmy więc, jakie są zalety zatrudnienia projektanta wnętrz:

  • zastosowanie odpowiednich materiałów,
  • zakup materiałów w lepszych cenach,
  • urządzenie mieszkania w sposób nie tylko estetyczny, ale też funkcjonalny,
  • uwzględnienie w projekcie wymogów i ograniczeń wynikających z technologii budowlanej,
  • możliwość obejrzenia wizualizacji przed zrealizowaniem projektu.

Warto też rozważyć pozostawienie projektantowi nadzoru nad wykonaniem wykończenia. Tak naprawdę prace budowlane są tu ściśle powiązane z projektowymi i w ten sposób można uzyskać najlepsze efekty. Do tego projektant wnętrz często współpracuje z wypróbowanymi ekipami, które nie dość, że wykonają pracę profesjonalnie i terminowo, to zaproponują jeszcze stawki lepsze niż rynkowe.

    Napisz swój komentarz tutaj