Strona główna · Morza i oceany

Trujące gazy bojowe w Morzu Bałtyckim

Morze Bałtyckie kojarzy się głównie z przyjemnym sposobem spędzenia urlopu w jednym z nadmorskich kurortów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż to jedno z najmłodszych mórz na Ziemi jest swojego rodzaju tykającą bombą ekologiczną. Na dnie morza zalegają gazy bojowe oraz amunicja, przykre pamiątki z I i II wojny światowej.

Czytaj dalej - Komentarze (1) 02.2012

Ocean Atlantycki


Ocean Atlantycki to drugi co do wielkości ocean na świecie. Swoją nazwę zaczerpnął z mitologii greckiej i tłumaczy się ją jako „Morze Atlasa”.

Czytaj dalej - Komentarze (1) 11.2011

Morze Śródziemne


Morze Śródziemne – położenie


Morze Śródziemne jest morzem kontynentalnym. Leży między Europą, Azją i Afryką. Jego powierzchnia wynosi około 2,5 mln km², zaś średnia głębokość: 1 438 m (maksymalna do 5121 m). Zasolenie jego wód sięga 33-39,4 %, a średnia temperatura +7 do +30 ºC.

Czytaj dalej - Komentarze (12) 10.2011

Morze Martwe


Morze Martwe – położenie


Morze Martwe to najbardziej znane na świecie słone jezioro. Znajduje się ono w Rowie Jordanu, na granicy Izraela, Autonomii Palestyńskiej oraz Jordanii. Położone pomiędzy wysokimi klifami i górami, stanowi cenny zabytek przyrodniczy. Co roku nad Morze Martwe przyjeżdżają miliony turystów, chcący na własnej skórze odczuć tamtejszy klimat.

Czytaj dalej - Komentarze (0) 09.2011

Morze Bałtyckie


Morze Bałtyckie – geografia i historiaMorze Bałtyckie jest płytkim morzem śródlądowym, znajdującym się na szelfie kontynentalnym w północnej Europie (na Oceanie Atlantyckim). Jest ono często nazywane morzem śródziemnym północnej Europy, gdyż ze wszystkich stron otoczone jest lądem.

Czytaj dalej - Komentarze (1) 08.2011

Ocean Arktyczny

Ocean Arktyczny, nazywany również Morzem Arktycznym lub Oceanem Lodowatym Północnym jest najpłytszym, najmniejszym i prawdopodobnie najmłodszym oceanem na Ziemi. Wcześniej uznawany był za część Oceanu Atlantyckiego. Zlokalizowany jest wokół terenów bieguna północnego w Arktyce. Granicę między Oceanem Arktycznym a Atlantykiem wyznacza Ziemia Baffina i Grenlandia w rejonie Cieśniny Davisa

Czytaj dalej - Komentarze (6) 07.2011

Ocean Indyjski

Ocean Indyjski jest trzecim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym na świecie. Jego powierzchnia stanowi 20% całej przestrzeni Wszechoceanu. Wynosi ona 73 556 000 km² (wraz z Morzem Czerwonym i Zatoką Perską), zaś przybliżona objętość tego oceanu to 292 130 000 km³.

Czytaj dalej - Komentarze (2) 07.2011

Ocean Południowy

Ocean Południowy zwany jest także Oceanem Antarktycznym lub Południowym Oceanem Lodowatym. Ten wielki zbiornik wodny rozciąga się od wybrzeży Antarktydy do równoleżnika 60°S. Łączy się on z innymi oceanami: Spokojnym, Atlantyckim i Indyjskim. W kategorii wielkości zajmuje on czwarte miejsce spośród wszystkich pięciu oceanów.

W skład Oceanu Południowego wchodzą morza: Amundsena, Davisa, Kosmonautów, Bellingshausena, Mawsona, Dumont d`Urville`a, Łazariewa, Króla Haakona VII, Riiser-Larsena, Weddella, Scotia, Somowa, Rossa, Wspólnoty.

Czytaj dalej - Komentarze (1) 07.2011

Ocean Spokojny

Ocean Spokojny to największy, najstarszy i najgłębszy ocean na Ziemi. Nazwę nadał mu hiszpański żeglarz Ferdynand Magellan (z hiszp. „pacífico” – spokojny). Podczas jego wyprawy dookoła świata, ocean ten był nadzwyczaj spokojny. Niestety jego nazwa nie ma nic wspólnego z dzisiejszą rzeczywistością. Ocean Spokojny nękany jest przez huragany, tsunami i tajfuny, zaś jego dno pokryte jest aktywnymi wulkanami.

Czytaj dalej - Komentarze (1) 07.2011

Oceany

Ocean stanowi ogromną część hydrosfery ziemskiej. Zbiorniki te, razem zwane wszechoceanem, pokrywają powierzchnie Ziemi w 70 procentach. Łączna powierzchnia oceanów to ponad 361 mln km². Istnieje kilka klasyfikacji oceanów jako zbiorników wodnych. Najbardziej szczegółowa wskazuje na istnienie 5 oceanów: Pacyfiku, Atlantyku, Oceanu Indyjskiegp oraz Oceanów Północnego i Południowego.

Czytaj dalej - Komentarze (0) 07.2011

<< Pierwsza < Poprzednia [1 / 2] Następna > Ostatnia >>