Home · Morza i oceany

Trujące gazy bojowe w Morzu Bałtyckim

Morze Bałtyckie kojarzy się głównie z przyjemnym sposobem spędzenia urlopu w jednym z nadmorskich kurortów. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż to jedno z najmłodszych mórz na Ziemi jest swojego rodzaju tykającą bombą ekologiczną. Na dnie morza zalegają gazy bojowe oraz amunicja, przykre pamiątki z I i II wojny światowej.

Continue reading Comments (1) 02.2012

Ocean Atlantycki


Ocean Atlantycki to drugi co do wielkości ocean na świecie. Swoją nazwę zaczerpnął z mitologii greckiej i tłumaczy się ją jako „Morze Atlasa”.

Continue reading Comments (1) 11.2011

Morze Śródziemne


Morze Śródziemne – położenie


Morze Śródziemne jest morzem kontynentalnym. Leży między Europą, Azją i Afryką. Jego powierzchnia wynosi około 2,5 mln km², zaś średnia głębokość: 1 438 m (maksymalna do 5121 m). Zasolenie jego wód sięga 33-39,4 %, a średnia temperatura +7 do +30 ºC.

Continue reading Comments (12) 10.2011

Morze Martwe


Morze Martwe – położenie


Morze Martwe to najbardziej znane na świecie słone jezioro. Znajduje się ono w Rowie Jordanu, na granicy Izraela, Autonomii Palestyńskiej oraz Jordanii. Położone pomiędzy wysokimi klifami i górami, stanowi cenny zabytek przyrodniczy. Co roku nad Morze Martwe przyjeżdżają miliony turystów, chcący na własnej skórze odczuć tamtejszy klimat.

Continue reading Comments (0) 09.2011

Morze Bałtyckie


Morze Bałtyckie – geografia i historiaMorze Bałtyckie jest płytkim morzem śródlądowym, znajdującym się na szelfie kontynentalnym w północnej Europie (na Oceanie Atlantyckim). Jest ono często nazywane morzem śródziemnym północnej Europy, gdyż ze wszystkich stron otoczone jest lądem.

Continue reading Comments (1) 08.2011

Ocean Arktyczny

Ocean Arktyczny, nazywany również Morzem Arktycznym lub Oceanem Lodowatym Północnym jest najpłytszym, najmniejszym i prawdopodobnie najmłodszym oceanem na Ziemi. Wcześniej uznawany był za część Oceanu Atlantyckiego. Zlokalizowany jest wokół terenów bieguna północnego w Arktyce. Granicę między Oceanem Arktycznym a Atlantykiem wyznacza Ziemia Baffina i Grenlandia w rejonie Cieśniny Davisa

Continue reading Comments (6) 07.2011

Ocean Indyjski

Ocean Indyjski jest trzecim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym na świecie. Jego powierzchnia stanowi 20% całej przestrzeni Wszechoceanu. Wynosi ona 73 556 000 km² (wraz z Morzem Czerwonym i Zatoką Perską), zaś przybliżona objętość tego oceanu to 292 130 000 km³.

Continue reading Comments (2) 07.2011

Ocean Południowy

Ocean Południowy zwany jest także Oceanem Antarktycznym lub Południowym Oceanem Lodowatym. Ten wielki zbiornik wodny rozciąga się od wybrzeży Antarktydy do równoleżnika 60°S. Łączy się on z innymi oceanami: Spokojnym, Atlantyckim i Indyjskim. W kategorii wielkości zajmuje on czwarte miejsce spośród wszystkich pięciu oceanów.

W skład Oceanu Południowego wchodzą morza: Amundsena, Davisa, Kosmonautów, Bellingshausena, Mawsona, Dumont d`Urville`a, Łazariewa, Króla Haakona VII, Riiser-Larsena, Weddella, Scotia, Somowa, Rossa, Wspólnoty.

Continue reading Comments (1) 07.2011

Ocean Spokojny

Ocean Spokojny to największy, najstarszy i najgłębszy ocean na Ziemi. Nazwę nadał mu hiszpański żeglarz Ferdynand Magellan (z hiszp. „pacífico” – spokojny). Podczas jego wyprawy dookoła świata, ocean ten był nadzwyczaj spokojny. Niestety jego nazwa nie ma nic wspólnego z dzisiejszą rzeczywistością. Ocean Spokojny nękany jest przez huragany, tsunami i tajfuny, zaś jego dno pokryte jest aktywnymi wulkanami.

Continue reading Comments (1) 07.2011

Oceany

Ocean stanowi ogromną część hydrosfery ziemskiej. Zbiorniki te, razem zwane wszechoceanem, pokrywają powierzchnie Ziemi w 70 procentach. Łączna powierzchnia oceanów to ponad 361 mln km². Istnieje kilka klasyfikacji oceanów jako zbiorników wodnych. Najbardziej szczegółowa wskazuje na istnienie 5 oceanów: Pacyfiku, Atlantyku, Oceanu Indyjskiegp oraz Oceanów Północnego i Południowego.

Continue reading Comments (0) 07.2011

<< First < Previous [1 / 2] Next > Last >>