Strona główna · Zwierzęta morskie · Ryby

Ryby

Ryby – tym terminem określane są zmiennocieplne kręgowce, żyjące w środowisku wodnym. Ich cechą charakterystyczną są skrzela, dzięki którym oddychają. Poruszanie się umożliwiają im płetwy. Gatunki ryb są niezwykle różnorodne pod względem budowy, koloru oraz sposobu funkcjonowania w ekosystemie. Aktualnie znanych jest ponad 31 tys. gatunków tych kręgowców.

Ryby występują zarówno w wodach słonych, jak i słodkich. W polskich zbiornikach spotkać się można z ponad 120 odmianami ryb. Naukowcy uważają, że duża część tej populacji nie została jeszcze odkryta, bo zamieszkuje bardzo głębokie tereny. Ocenia się także, że ryby są najstarszymi przedstawicielami kręgowców na świecie, ponieważ pierwsze okazy żyły już 480 mln lat temu. Badaniem ryb zajmują się naukowcy, specjalizujący się w ichtiologii.

Ciało ryby ma opływowy kształt, by jak najbardziej zmniejszyć opór wody. Dlatego też brakuje odcinka szyjnego. Kończyny natomiast zastąpione zostały płetwami. Szkielet rybi najczęściej jest częściowy skostniały. Skórę pokrywają łuski. Oddychania odbywa się za pomocą skrzeli. Charakterystycznym rybim narządem jest także linia boczna. Mają zamknięty układ krążenia, są rozdzielnopłciowe i zmiennocieplne. Wyposażone zostały też w zęby.

Ryby są jednym z głównych składników ludzkiego pożywania. Ich mięso jest źródłem wielu cennych substancji, przede wszystkim białka, fosforu, potasu, wapń oraz witaminy A i D. Zalecane są w codziennej diecie z racji swoich właściwości dietetycznych. Zastosowanie znajdują również w przemyśle farmaceutycznym (leki) i rolniczym (składnik nawozów). Ryby to również hobby, jako np. akwarystyka oraz wędkarstwo.

07.2011

kasia on 03.2014

A o rekinach to już się nie napisało?!
Ja chcę fakttów o rekinach, orkach i flądrach.
Ten artykuł byłby dużo ciekawszy gdyby miał w sb informacje o wyżej wymienionych stworzeniach.

Aga on 06.2014

ten artykuł byłby nieprawidłowy, gdyby uwzględniono w nim orki, gdyż nie są to ryby, a SSAKI!!!

Napisz komentarz

:

:

:


1 + 3 =