Strona główna · Zwierzęta morskie

Ryby

Ryby – tym terminem określane są zmiennocieplne kręgowce, żyjące w środowisku wodnym. Ich cechą charakterystyczną są skrzela, dzięki którym oddychają. Poruszanie się umożliwiają im płetwy. Gatunki ryb są niezwykle różnorodne pod względem budowy, koloru oraz sposobu funkcjonowania w ekosystemie. Aktualnie znanych jest ponad 31 tys. gatunków tych kręgowców.

Czytaj dalej - Komentarze (2) 07.2011

Koralowce

Koralowce są to zwierzęta, zaliczane do parzydełkowców, żyjące tylko w morzach. Wśród koralowców wyróżnia się wiele gatunków, aktualnie podaje się, że jest ich prawie 7,5 tys. Osiedlają się przede wszystkim na dnie morskim w miejscu gdzie występuje dobre naświetlenie. Ich ulubionymi obszarami są ciepłe i gorące strefy nadbrzeżne, niektóre gatunki zlokalizowano nawet 6000 m p.p.m.

Czytaj dalej - Komentarze (1) 07.2011

Walenie

Walenie to ssaki, żyjące w środowisku oceanicznym. Do rządu waleni zalicza się 80 gatunków różnych zwierząt o dużych gabarytach, są to m.in. delfiny, morświny, kaszaloty oraz płetwale błękitne. Mimo silnego podobieństwa do ryb, zwierzęta te są żyworodne.

Czytaj dalej - Komentarze (0) 07.2011

Plankton

Planktonem nazywamy zbiór organizmów żywych, które unoszą się na wodzie. Mimo, iż część tych organizmów posiada narządy ruchu, nie są w stanie samodzielnie się przemieszczać. Wpływ prądów wodnych oraz wiatrów wobec słabo wykształconego organizmu, jest na tyle duży, że plankton pozostaje całkowicie zależny od tych czynników. Badania tych organizmów obejmują jedną z dziedzin naukowych – planktologię. Podzielone one zostały w zależności od miejsca występowania, czyli na słonowodne i słodkowodne (plankton jeziorny, stawowy, kałuż i rzeczny). Natomiast pod względem wielkości plankton można podzielić na pikoplankton (bakterie), nanoplankton (maksymalnie 50 μm), plankton sieciowy (część widoczna gołym okiem) oraz megaplankton (ponad dwudziestocentymetrowe osobniki, np. meduzy).

Czytaj dalej - Komentarze (0) 07.2011

<< Pierwsza < Poprzednia [2 / 2] Następna > Ostatnia >>