Home · Zwierzęta morskie

Foki

Rodzina fokowatych dzieli się na 19 gatunków ssaków morskich drapieżnych, żyjących w różnych regionach świata. Najwięcej fok można spotkać w strefie przybrzeżnej. Wybierają chłodne morze na obu półkulach.

Continue reading Comments (0) 09.2011

Płetwal błękitny


Płetwal błękitny – historia


Płetwale błękitne są największymi stworzeniami jakie kiedykolwiek żyły na Ziemi. Do początku XX wieku płetwale mogły żyć spokojnie, nie obawiając się człowieka. Wraz z nadejściem dwudziestego stulecia sytuacja tego gatunku uległa jednak dramatycznej zmianie. Masowe polowania na wieloryby niemal całkowicie wyniszczyły niektóre populacje płetwali błękitnych – gatunek znalazł się na krawędzi wyginięcia.

Continue reading Comments (3) 09.2011

Rafy koralowe


Czym jest rafa koralowa?


Rafą nazywamy skupisko pozostałości po morskich organizmach. Mają one twardą strukturę ze względu na bezpośrednie działanie soli mineralnych. Rafy są dużym i silnie zespolonym układem, dlatego woda nie niszczy utworzonego kształtu. W głównej mierze rafy powstają ze szkieletów korali, stąd też popularna nazwa - rafy koralowe. Pamiętać należy jednak, że układy te tworzone są również z mszywiołów, mięczaków oraz glonów.

Continue reading Comments (0) 08.2011

Orka

Orka jest jednym z gatunków walenia. Jest zaliczana do rodziny delfinowatych. Nazywana zamiennie miecznikiem.


Continue reading Comments (0) 08.2011

Delfiny oceaniczne

Jedną z rodzin ssaków zamieszkujących środowisko wodne są delfinowate. Delfiny oceaniczne spotkać można w niemalże wszystkich słonych wodach. Ponadto wyróżnia się pokrewny gatunek – delfiny słodkowodne, które żyją w tropikalnych rzekach (Orinoko, Amazonka, La Plata, Ganges, Brahmaputra oraz Jangcy).

Continue reading Comments (2) 08.2011

Żółw zielony

Żółw zielony (Chelonia mydas), inaczej żółw jadalny to gad, żyjący w środowisku wodny. Jego nazwa wiąże się z ubarwieniem tkanki tłuszczowej. Zwierzę przeważnie żyje w stadzie, co daję większe szanse na przetrwanie. Dorosłe żółwie jadalne mają maksymalnie 140 cm długości, a ich waga sięga nawet 500 kg. Dzięki płaskim i szerokim kończynom (przednie mają obronny pazur), które działają niemal jak wiosła, bez przeszkód mogą przemieszczać się nawet setki kilometrów. Żółwie te żywią się przede wszystkim trawą morską i glonami. Zamieszkują ciepłe wody u wybrzeży Ameryki Środkowej oraz wysp na Oceanie Indyjskim.

Continue reading Comments (3) 07.2011

Skorupiaki

Skorupiaki zaliczane są do stawonogów, w głównej mierze zamieszkują środowisko wodne. Te żyjące na lądzie wybierają wilgotne tereny. Nieliczne są pasożytami. Scharakteryzowano około 50 tysięcy różnych przedstawicieli tego gatunków.

Continue reading Comments (0) 07.2011

Mięczaki

Mięczaki to bardzo liczny rodzaj zwierząt, szacuje się, że jest ponad 130 tysięcy gatunków tego typu zwierząt (w Polsce około 230). Ich wygląd jest dość różnorodny, zwłaszcza pod względem wielkości. Żyją przede wszystkim w środowisku słodkowodnym, ale także na lądzie. Mięczaki posiadają głowę (wyjątkiem są małże), nogę oraz wór trzewiowy, który osłonięty jest płaszczem.

Continue reading Comments (1) 07.2011

Kryl

Szczętki (nazywane również krylem od norweskiego krill - narybek) są morskim zwierzętami, zaliczanymi do pancerzowców. Istnieje 86 gatunków tego rzędu. Tym, co wyróżnia te skorupiaki, jest posiadanie przez nie zewnętrznych skrzeli.

Continue reading Comments (1) 07.2011

Gąbki

Gąbki to niezwykłe zwierzęta wodne, zazwyczaj występują w morzach. Gąbki nie posiadają tkanek, mają niesymetryczny i raczej zmienny kształt. Gąbki są przedstawicielami jednych z najstarszych wielokomórkowców. Organizmy te pojawiały się około 1,8 mld lat temu. Aktualnie znanych jest prawie 9 tysięcy gatunków.

Continue reading Comments (1) 07.2011

<< First < Previous [1 / 2] Next > Last >>